fbpx

Rekolekcje psychologiczne

Serdecznie zapraszamy na rekolekcje psychologiczne z pogłębieniem życia duchowego. Wiara i rozum to zdaniem św. Jana Pawła II dwa skrzydła duchowości człowieka. Dlatego formacja osobowa i duchowa powinny iść ze sobą w parze. W ramach formacji oferujemy państwu rekolekcje weekendowe o różnorodnej tematyce oparte o nauczanie Jana Pawła II i mistyków oraz współczesne teorie psychologiczne.

Tematy rekolekcji 2017:

Mistyka chrześcijańska 7-8 I 2017

Mistyka chrześcijańska to mistyka oblubieńcza, całkiem inna niż w pozostałych religiach. Rekolekcje ukazują doświadczenie mistyczne na przykładzie takich mistrzów duchowości jak św. Jan od Krzyża i św. Teresa od Jezusa. Pozwalają na poznanie swego stanu dojrzałości duchowej i rozeznanie dalszej drogi.

Jednego serca mi trzeba 4-5 II 2017

Biblijne znaczenie serca to centrum osoby, jej duchowość. Tradycja monastyczna mówi o oczyszczeniu serca. Kontemplacja Najświętszego Serca Jezusowego pozwala spotkać się z całą miłością i miłosierdziem Boga, a medytacja własnego serca w obliczu Serca Jezusowego daje możliwość spojrzenia na siebie tak, jak nas widzi Bóg.

Zakochany Pan Bóg 4-5 III 2017

Pismo Święte i mistyka pokazują zakochanego w człowieku Boga i odpowiedź człowieka na tę miłość. Tematem rekolekcji jest Pieśń nad Pieśniami i teksty mistyków, zwłaszcza św. Jana od Krzyża, św. Teresy z Avila i św. Katarzyny ze Sieny oraz własna relacja z Panem Bogiem.

Pasja miłości 1-2 IV 2017

Czas paschalny to okres adoracji ofiary Chrystusa i Jego miłości. Pan Jezus uniża się na Krzyżu do Cierpiącego Sługi, ukazując pełnię swego człowieczeństwa. W zmartwychwstaniu objawia swe Bóstwo, będące do tej pory zakryte. W drodze towarzyszy mu Maryja. Nas też Pan Bóg zaprasza w tę drogę.

Prowadź mnie Panie, prostą drogą 6-7 V 2017

Rekolekcje o relacjach, kryzysie, przebaczeniu, cierpieniu i miłości. Są to sytuacje trudne, w których prosimy o Boże prowadzenie. Te sytuacje mogą pomagać nam we wzrastaniu w  wierze, jeśli je prawidłowo odczytamy. Wybawieniem z samotności w tych sytuacjach jest bycie w relacji miłości. Prosta droga, w tym wypadku, to ewangeliczna prostota uczuć na drodze pełnej zakrętów.

Moc modlitwy 3-4 VI 2017

Rekolekcje próbują odpowiedzieć na pytanie czym jest modlitwa i skąd bierze swą moc. Przedstawione są różne rodzaje modlitwy – lectio divina, adoracja, modlitwa psalmami, wielbienie pieśnią i tańcem aż po mistyczną kontemplację. Modlitwa to sprawa osobista i trzeba odnaleźć taką formę, która najbardziej zbliży nas do Boga.

Odnaleźć perłę. 1-2 VII 2017

Poszukiwanie Boga i siebie to czasem nie są dwie różne sprawy. Odnajdując Boga odnajdujemy siebie, bo tylko w Jego oczach jesteśmy sobą. Patrzenie na siebie oczyma innych może nas zgubić, podobnie jak snucie fantazji na własny temat. Odnalezienie Bożego spojrzenia nadaje sens naszemu ja i naszemu życiu.

Gdybyś znała dar kobiecości 5-6 VIII 2017

Kim jest kobieta w chrześcijaństwie? Poszukiwanie odpowiedzi to spotkanie zarówno z kobietami Starego Testamentu jak i Nowego. Maryja uczy nas wiary, nadziei i miłości. Kobiety w Ewangeliach ukazują charyzmat kobiety wyzwolonej przez Chrystusa. Są to apostołki, świadkowie Boga, tak jak dzisiejsze kobiety.

Psychologia a duchowość 2-3 IX 2017

Człowiek to nie tylko psychika ale głównie duchowość. Rekolekcje ukazują całość osoby. Czy psychologia i psychoterapia odnajdują prawdę o nas? Czasem psychologia zawodzi, bo rezygnuje z duchowości, czasem pseudopsychologia stanowi zagrożenie duchowe.

Miłosierdzia chcę, nie ofiary 7-8 X 2017

Nie zaznamy spokoju dopóki nie zwrócimy się do Miłosierdzia Bożego. Rekolekcje pokazują Miłosierdzie Boże w Starym i Nowym Testamencie, w literaturze świętych, zwłaszcza św. Faustyny. Miłosierdzie w Kościele objawia się poprzez sakramenty. Czy one są dla nas tylko tradycją czy prawdziwym misterium?

Prowadź mnie Panie prostą drogą 4-5 XI 2017

Rekolekcje o relacjach, kryzysie, przebaczeniu, cierpieniu i miłości. Są to sytuacje trudne, w których prosimy o Boże prowadzenie. Te sytuacje mogą pomagać nam we wzrastaniu w  wierze jeśli je prawidłowo odczytamy. Wybawieniem z samotności w tych sytuacjach jest bycie w relacji miłości. Prosta droga w tym wypadku to ewangeliczna prostota uczuć na drodze pełnej zakrętów.

Kiedy Bóg przychodzi w gościnę 2-3 XII 2017

Modlimy się o różne rzeczy, a tak naprawdę chodzi o to aby być cały czas przy Panu Bogu. Bóg przychodzi do nas w gościnę w różny sposób, poprzez wydarzenia, czasem nie zawsze radosne, poprzez innych ludzi, czasem nie zawsze lubianych. Jak przyjąć właściwie nasze życie, które nie zawsze jest szczęśliwe aby zawsze być blisko Boga?

Prowadzenie dr Lidia Węgrzynowicz, psycholog, filozof religii, bioetyk.
Informacje i zapisy: 607-385- 974, lidiateresaw@wp.pl; www.arsbenevivendi.com

Koszt: 150 PLN – udział w rekolekcjach
Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia obiadu lub napoi w Domus Mater.

Plan:

Sobota

9.00-10.00 I konferencja
11.00 -12.00 II konferencja
13.00-14.00 III konferencja  w tych godzinach jeszcze ludzie myślą
16.30-17.30 IV konferencja ( już gorzej z myśleniem)
17.30 – adoracja w Kościele
18.00 Msza święta w Kościele
19.00 – dzielenie się, dyskusja

Niedziela

9.00 – 10.00 V konferencja
10.30 Msza święta w Kościele
12.00-13.00 dzielenie się, dyskusja

Rekolekcje psychologiczne
Przewiń na górę