
ZACIEKAWIONYCH
ZDROWIEM I PROKREACJĄ
ZAPRASZAMY NA CYKLICZNE SPOTKANIA
- 19.01.2022 Czym są metody rozpoznawania płodności?
- 16.02.2022 Komu służą metody rozpoznawania płodności?
- 16.03.2022 Cykl kobiety w płodności małżeństwa.
- 20.04.2022 Biomarkery płodności i zdrowia ginekologicznego.
- 18.05.2022 Czynnik męski w płodności małżeństwa.
- 15.06.2022 Czynniki wpływające na płodność.
- 21.09.2022 Zdrowie fizyczne małżonków w perspektywie poczęcia.
- 19.10.2022 Relacja małżonków w kontekście decyzji o poczęciu.
- 16.11.2022 Dieta a płodność.
- 21.12.2022 Ból niebycia rodzicem.
- 18.01.2023 Rozpoznawanie płodności w okresie karmienia piersią.
- 15.02.2023 Płodność kobiety w okresie promenopauzy.
PLAN :
17.30 Nowenna do MB Błogosławionego Macierzyństwa (ul. Saska 2)
18.00 Msza w Sanktuarium Matki Błogosławionego Macierzyństwa (ul. Saska 2)
18.45 Spotkanie w Sali Domus Mater (ul. Saska 2C)
WSTĘP WOLNY
Nauczyciele:
mgr Iwona Koprowska FCP
mgr Anna Bąk FCPI
Duszpasterze:
ks. dr Włodzimierz Płatek SCJ
ks. mgr lic. Paweł Leszko SCJ
Program diagnostyki i leczenia składa się z trzech etapów:
PRZYGOTOWANIE
Pary do pierwszej wizyty u lekarza naprotechnologa – rozpoczęcie Okres ten trwa około trzech miesięcy. Przygotowanie prowadzi przeszkolony instruktor Modelu Creightona (FertilityCare Practitioner), który zapoznaje parę z narzędziem diagnostycznym, jakim jest właśnie Model Creightona. Na podstawie prowadzonych kart obserwacji cyklu kobiety można zauważyć pewne nieprawidłowości wskazujące np. na zaburzenia hormonalne lub stany zapalne, które mogą prowadzić do obniżonej płodności lub zwiększonego ryzyka poronienia samoistnego.
DIAGNOSTYKA
Następnie małżeństwo trafia do wykwalifikowanego lekarza, który przez około trzy miesiące prowadzi diagnostykę laboratoryjną, obrazową lub laparoskopową. Karta obserwacji Modelu Creightona dostarcza informacji, których uzyskanie w inny sposób jest trudne lub nawet niemożliwe. Badania dodatkowe, takie jak ultrasonografia i badania hormonalne, nie są zlecane rutynowo, ale zgodnie z fizjologią danej kobiety, by nie przyczyniać się do wysnuwania fałszywych wniosków. Prowadzenie obserwacji w sposób ciągły umożliwia również monitorowanie leczenia.
LECZENIE
Etap leczenia przyczynowego, trwający do około roku, obejmuje dostępne leczenia: hormonalne, chirurgiczno-laparoskopowe lub klasyczną laparotomię. Wykorzystuje się w nich nowoczesne techniki laserowe, waporyzację laserową ognisk endometriozy, chirurgię rekonstrukcyjną jajowodów czy też specyficzne postępowanie przeciwzrostowe. Celem leczenia jest przywrócenie zdrowia prokreacyjnego pary i uzyskanie poczęcia. Jeśli nie dochodzi do niego w przeciągu maksymalnie dwóch lat, parze doradzana jest adopcja.
Kiedy małżonkowie decydują się na przystąpienie do programu, mają możliwość zakupienia u instruktora potrzebnych materiałów i rozpoczynają szkolenie, które przygotowuje ich do wizyt lekarskich, uczy „języka” naprotechnologii oraz kontroluje standard prowadzenia obserwacji i zapisów w karcie.