fbpx

Napro

technologia

NAPROTECHNOLOGIA

Naprotechnologia (NaProTECHNOLOGY®) to skrót od nazwy Natural Procreative Technology (Technologia Naturalnej Prokreacji).

Termin ten oznacza szereg zachowawczych i chirurgicznych metod leczenia niepłodności opartych na najnowocześniejszych osiągnięciach współczesnej medycyny oraz na szczegółowej obserwacji cyklu miesięcznego kobiety. Naprotechnologia skupia się na specjalistycznej i indywidualnej diagnostyce schorzeń powodujących niepłodność, a także na całościowym podejściu zarówno do kobiety, jak i do małżeństwa mającego problem z poczęciem dziecka. Leczenie tą metodą bywa długotrwałe i wymaga zaangażowania obojga małżonków, przynosi jednak zaskakująco dobre efekty.

Program diagnostyki i leczenia składa się z trzech etapów:

PRZYGOTOWANIE

Pary do pierwszej wizyty u lekarza naprotechnologa – rozpoczęcie Okres ten trwa około trzech miesięcy. Przygotowanie prowadzi przeszkolony instruktor Modelu Creightona (FertilityCare Practitioner), który zapoznaje parę z narzędziem diagnostycznym, jakim jest właśnie Model Creightona. Na podstawie prowadzonych kart obserwacji cyklu kobiety można zauważyć pewne nieprawidłowości wskazujące np. na zaburzenia hormonalne lub stany zapalne, które mogą prowadzić do obniżonej płodności lub zwiększonego ryzyka poronienia samoistnego.

DIAGNOSTYKA

Następnie małżeństwo trafia do wykwalifikowanego lekarza, który przez około trzy miesiące prowadzi diagnostykę laboratoryjną, obrazową lub laparoskopową. Karta obserwacji Modelu Creightona dostarcza informacji, których uzyskanie w inny sposób jest trudne lub nawet niemożliwe. Badania dodatkowe, takie jak ultrasonografia i badania hormonalne, nie są zlecane rutynowo, ale zgodnie z fizjologią danej kobiety, by nie przyczyniać się do wysnuwania fałszywych wniosków. Prowadzenie obserwacji w sposób ciągły umożliwia również monitorowanie leczenia.

LECZENIE

Etap leczenia przyczynowego, trwający do około roku, obejmuje dostępne leczenia: hormonalne, chirurgiczno-laparoskopowe lub klasyczną laparotomię. Wykorzystuje się w nich nowoczesne techniki laserowe, waporyzację laserową ognisk endometriozy, chirurgię rekonstrukcyjną jajowodów czy też specyficzne postępowanie przeciwzrostowe. Celem leczenia jest przywrócenie zdrowia prokreacyjnego pary i uzyskanie poczęcia. Jeśli nie dochodzi do niego w przeciągu maksymalnie dwóch lat, parze doradzana jest adopcja.

Kiedy małżonkowie decydują się na przystąpienie do programu, mają możliwość zakupienia u instruktora potrzebnych materiałów i rozpoczynają szkolenie, które przygotowuje ich do wizyt lekarskich, uczy „języka” naprotechnologii oraz kontroluje standard prowadzenia obserwacji i zapisów w karcie.

Przewiń do góry